פוטנציאל החיים: איך תשמרי על הרזרבה השחלתית שלך?

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Email

פוטנציאל החיים: איך תשמרי על הרזרבה השחלתית שלך?

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Email
רזרבה שחלתית

אכילת מזון טבעי ולא מתועש, מסכה לשיער או קרמים שונים לעור הפנים והידיים – יש המון דברים שהם חלק מהיומיום שלך, פשוט כי את יודעת: הגוף שלנו הוא חומר. וכמו כל חומר הוא מתבלה, ולכן צריך לשמור עליו. מה שהרבה נשים לא מודעות אליו, זה שלא רק העור, הפנים והשיער זקוקים לתחזוקה ולשמירה, גם מה שבפנים. או אם להיות יותר ספציפית: הביציות שלך.

מאגר החיים שבתוכך

הכירי את שתי המופלאות: אי שם, בחלל הבטן שלך, יש שתי שחלות, המכילות, כבר עם לידתך, בין מיליון ל-2 מיליון ביציות. בהמשך, הביציות הללו ינדדו אל החצוצרות, שם הן ימתינו להפריה. אחרי שיקלטו – הן ימשיכו אל הרחם, ידבקו אל קיר הרחם ויתפתחו לעובר האהוב שלך. במידה ולא מתרחשת הפריה, הביצית נפלטת אל מחוץ לגוף. זהו, כמובן, הוסת (המחזור החודשי שלך).

מה קורה לביציות לאורך החיים שלנו? הן מתמעטות משנה לשנה. אם בגיל ההתבגרות יהיו לנו כמיליון ביציות, בגיל 30 יישארו לנו רק כמה מאות אלפים. התהליך הזה מואץ החל מגיל 35 בערך: משנה לשנה מאגר הביציות שלנו מתרוקן. ועוד דבר קורה: איכות הביציות פוחתת.

זו לא הכמות: הרזרבה השחלתית

הרזרבה השחלתית או במילים פשוטות, איכות הביציות בשחלה, זהו מדד שנבדק אצל נשים בתהליכי פוריות. ככל שהאיכות גבוהה יותר, כך רבים הסיכויים להיכנס להריון. מספר הביציות הוא אמנם חשוב, אך אין לנו שליטה עליו. המדד החשוב הוא דווקא איכות הביציות.

הנה דוגמה שממחישה את העניין: צילי וגילי בנות 33. לשתיהן יש את אותו מספר ביציות, שפחות או יותר עומד על 300,000. שני הנשים מעוניינות להרות, אבל לגילי יהיה קל יותר להיכנס להריון. הסיבה היא, שלצילי יש איכות ביציות ירודה. במילים אחרות, כמו בהרבה תחומים בחיים – מה שחשוב הוא לא הכמות, אלא האיכות!

מה פוגע באיכות הביציות שלי?

מה יכול לגרום לירידה באיכות הביציות/ברזרבה השחלתית?

אם פעם דובר רק על ה"שעון הביולוגי", משום שירידה באיכות הביציות מתרחשת באופן טבעי לקראת גיל המעבר, בשנים האחרונות אנחנו רואים גם ירידה בכמות ובאיכות אצל נשים צעירות יותר בגילאי ה-30 ואפילו קצת לפני. למה זה קורה? קיימים מספר גורמים הקשורים לאורח החיים המערבי:

  1. עישון 

ניקוטין, החומר שנמצא בסיגריות, פוגע לאורך זמן באיכות הביצית. בנוסף, העישון מכניס לגוף כמות גדולה של רדיקלים חופשיים שגם משפיעים בעקיפין על הפוריות ואיכות הביציות לרעה.

  1. צריכה מרובה של קפה ואלכוהול

שתייה של יותר מ-2 כוסות קפה ביום או צריכה גבוהה של קפאין ממקור אחר פוגעת באיכות הביציות לאורך זמן. כמו כן גם צריכה מרובה של אלכוהול לאורך זמן יכולה לפגוע באיכות הביציות שבשחלה.

  1. אגירה של Bisphenol A בגוף

Bisphenol A הוא חומר שמופרש מפלסטיק אל המים או אל המזון שלנו. הפעילות שלו בגוף משבשת, בין היתר, את פעילות האסטרוגן ופוגעת בפוריות בצורה ישירה. כדי להימנע מהחומר הזה מומלץ לא לחמם אוכל בכלי פלסטיק או בחד פעמי ולהפסיק לשתות מים מבקבוקי פלסטיק המכילים אותו, במיוחד אם הבקבוק המים התחמם.

ירקות - רזרבה שחלתית
תזונה בריאה שתורמת לחיזוק רזרבה השחלתית
  1. תזונה לקויה 

נמצא במחקרים שנשים בטיפולי IVF שהתזונה שלהן הייתה לקויה – שהיא מורידה את הסיכויים להפריה. זאת לעומת תזונה בריאה אשר מעלה את הסיכויים להיכנס להריון בצורה משמעותית. 

מהי אותה 'תזונה בריאה' שנבדקה במחקרים הללו והוכיחה שמעלה את הסיכויים להפריה? תזונה ים תיכונית – הרבה פירות וירקות, דגים, ביצים ובשר 3 פעמים בשבוע, שומן בריא מהצומח ומעט פחמימות מורכבות. עוד דבר שנמצא במחקר – תזונה דלה בנוגדי חמצון ועשירה בפחמימות, בעיקר פחמימות ריקות, מורידה את הסיכויים להיכנס להריון בדרך טבעית או בטיפולי פוריות.

  1. גורמים נוספים

קיימים גם גורמים נוספים אשר פוגעים ברזרבה השחלתית; כימותרפיה או הקרנות לאגן, מחלות אוטואימוניות, מחלות כמו אנדומטריוזיס ומצבים רפואיים מורכבים נוספים כמו מחלות גנטיות נדירות.

מי יציל את הביציות שלי?

נעבור לחדשות הטובות! האם הפגיעה ברזרבה השחלתית היא הפיכה? בהחלט כן!  אפשר לשפר את איכות הביציות בצורה טבעית עם צמחי מרפא, תוספי תזונה, תזונה נכונה ואורח חיים בריא ומאוזן. כמובן, כדאי שאלו יהיו צמחים תוספים ותזונה מדויקים עבורך, כי כל אישה צריכה מענה מעט שונה, ולא תמיד הבעיה היא רק באיכות הביציות, לעיתים יכולות להתווסף לכך בעיות נוספות כמו – רירית רחם דקה, שיבושים בווסת, חולשה של הטונוס של הרחם או שחלה פוליציסטית. לכן כדאי לבדוק לעומק מה הקושי שגורם לאי הפריון ולטפל בו בהתאם.

מה אומרת הרפואה הסינית על שיפור איכות הביציות?

על פי הרפואה הסינית הרזרבה השחלתית תלויה, בין היתר, בחוזק של היין והיאנג של הכליות, בנוסף ישנו דגש על זרימת הדם לאזור הרחם והשחלות – גם הוא חשוב מאוד לפעילות של מערכת הרבייה הנשית.

בטיפול הטבעי נשים דגש על כל המדדים הללו, גם על פי הרפואה הקונבנציונלית וגם על פי הרפואה הסינית. נאבחן את הקושי שגורם לאי הפיריון ונדייק את הטיפול כך שיהיה עמוק ונכון לך, במטרה להוביל אותך לבריאות וחוסן פיזי ונפשי וכמובן, להריון המיוחל.

רוצה לשמוע עוד על הטיפול? את מוזמנת להתייעץ איתי בשמחה, לשלוח לי הודעה או להשאיר את הפרטים שלך פה למטה ואחזור אליך בהקדם. עד אז, השתדלי להקפיד לאכול בצורה מאוזנת ולחיות באורח חיים שיטייב עם הביציות שלך ❤️

שתפו את המאמר

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Email
עינת פישהיימר

עינת פישהיימר

עינת פישהיימר - נטורופתית והרבליסטית קלינית.
מטפלת במגוון שיטות ריפוי טבעיות, ומתמחה בבעיות נשים ופריון.
משלבת טיפולים של גוף ונפש ומענה מקיף לבעיות רפואיות מורכבות בצורה טבעית ומדויקת.

עינת פישהיימר

עינת פישהיימר

עינת פישהיימר - נטורופתית והרבליסטית קלינית.
מטפלת במגוון שיטות ריפוי טבעיות, ומתמחה בבעיות נשים ופריון.
משלבת טיפולים של גוף ונפש ומענה מקיף לבעיות רפואיות מורכבות בצורה טבעית ומדויקת.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

כאבי ווסת טיפול טבעי

הטיפול הטבעי בכאבי ווסת

כאבי ווסת לא חייבים לשבש לך את התוכניות בכל חודש מחדש. איך אפשר לרפא את הכאבים בצורה טבעית ונעימה שתעזור לך להרגיש טוב ולרחם שלך להיות חופשיה מהכאב? במאמר שלפניך כל השיטות הטובות ביותר להפסקת הכאבים

להמשך קריאה »
טיפול טבעי לאישה אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה – הטיפול הטבעי והשלם

את אחרי לידה ובמקום להתרגש ולשמוח את מרגישה תחושת עצב וריקנות. ועובר יום ועוד יום וזה לא חולף ואולי אפילו מחמיר.

מה כדאי לעשות במצב כזה? במאמר שלפניך ישנם כמה נקודות חשובות שיעזרו לך להבין מה חשוב לבדוק ומאיפה כדאי להתחיל ולטפל בעצמך

להמשך קריאה »
דילוג לתוכן